snížené libido

27. září 2024

Je mi 45-50 let, jsem skoro již několik let rozvedený, a již téměř po celou tuto dobu pociťuji snížené libido a celkově menší chuť na sex. Je mi to nepříjemné, protože předtím jsem podobné problémy neměl. Spíše naopak. Moje současná partnerka je z toho zoufalá. Nemám problém s erekcí, ale spíše s citlivostí při pohlavním styku. Mám rovněž problém dosáhnout vyvrcholení. Nevím, zda by to mohlo být způsobeno psychikou. Zdravotně jsem v pořádku. Pravidelně chodím na vyšetření prostaty, a tam je dle pana doktora vše v pořádku. Se svými problémy jsem s panem doktorem mluvil. Předepsal mi přípravky No-Prostal a Tadart. No-Prostal užívám denně, Tadart spíše výjimečně.

děkujeme za otevřenost a důvěru, s nimiž se na nás obracíte. Píšete, že v posledních 3 letech po rozvodu pociťujete snížené libido, což je Vám nepříjemné a Vaší nové partnerce také. Nejde však o problémy s erekcí, ale spíše s citlivostí a vyvrcholením. Prostatu máte dle lékaře v pořádku, užíváte No-Prostal a Tadard. Zdravotně se cítíte v pořádku, tak přemýšlíte, zda by Vaše obtíže nemohly být psychického původu.

Nepříjemné či stresující životní události mohou negativně ovlivňovat naši sexuální touhu, to je přirozené, stejně jako různé výkyvy libida v průběhu života. Nicméně ve chvíli, kdy pokles touhy a schopnosti užívat si styk znepříjemňuje člověku život dlouhodobě, jako je tomu ve Vašem případě, a/nebo způsobuje problémy v partnerství, je dobré začít jednat. Příčin Vašich obtíží může být vícero, a to včetně těch, které mají psychický původ. Může se tak jednat o celou řadu příčin, které se mohou i navzájem doplňovat či podporovat – např. problémy v partnerství, stres, traumatická zkušenost, vliv některých antidepresiv či jiných léků, fyziologická onemocnění a další.

Je dobře, že jste ve spolupráci s Vaším lékařem vyloučili možný problém s prostatou. Pro celkové zmapování Vaší situace je však dále potřeba konzultovat celý problém se sexuologem – lékařem, který se specializuje na všechny aspekty lidské sexuality a může Vám pomoci odhalit příčinu Vašich obtíží. Dále by mohla pomoci návštěva lékaře-psychiatra či psychoterapeuta, pokud vnímáte, že problémy souvisejí se situací okolo rozvodu. Také je možné využít psychoterapii specializovanou přímo na lidskou sexualitu či párovou terapii, kde je možné pracovat i s pohledem Vaší partnerky. Možností je mnoho a spoustu ze zmíněných vyšetření či sezení je hrazeno zdravotní pojišťovnou.

Je dobře, že jste se na nás obrátil pro podporu. Jako další krok rozhodně doporučujeme zvážit návštěvu sexuologa či androloga a na základě konzultace s ním podniknout další kroky, zároveň můžete využít péči psychologa, psychoterapeuta. V mezičase mezi objednáním a vyšetřením či pro zjištění dalších možností Vám doporučujeme zavolat si na anonymní linku SexHelp: Národní linku pro sexuální a genderové zdraví, kde je možné se s pomocí interventů v situaci lépe zorientovat a zjistit, co by pro Vás bylo v tuto chvíli nejlepší. Kolegové Vám věnují čas a péči, kterou si zasloužíte, a mohou Vám i pomoci vyhledat terapeuta ve Vašem okolí. Více informací o lince, telefonním čísle a provozní době naleznete zde https://sexhelplinka.cz/.

Zasloužíte si nebýt na to sám.

Tým poradny Parafilik