Odborná literatura

29. března 2024

Zdravím,
Mám dotaz zda existuje nějaká kniha která je zaměřená na to jak vycházet s člověkem s parafilie mi? Hlavně co se týče zoofilie a pedofile. Chci si hlavně něco zjistit kvůli mému partnerovi.
Děkuji předem za odpověď.

děkujeme za Váš dotaz a důvěru, kterou nám projevujete. Otevřeně hovořit o takovýchto tématech a hledat informace, jak rozumět a podporovat partnera s parafiliemi, je důležitým krokem k pochopení a zdravému fungování Vašeho vztahu s člověkem s parafilií.

Je důležité zdůraznit, že některé parafilie, například pedofilie, mohou být spojeny s právními a etickými otázkami, které vyžadují pečlivou a citlivou pozornost. V případě jakýchkoli parafilií, které mohou být ve střetu se zákonem nebo mohou ohrožovat bezpečnost jiných, je klíčové hledat odbornou pomoc.

Pokud jde o literaturu zaměřenou na pochopení a vycházení s osobami s parafiliemi, o žádné bohužel nevíme, pokud bychom přece jen něco našli zdroj sem doplníme. Tématu se dotýkají nějaké odborné zahraniční publikace, avšak spíše okrajově a v obecné rovině. V partnerství s parafilním jedince doporučují zaměřovat se spíše na vztahovou složku nežli na tu sexuální, která může ve vztahu vyúsťovat v oboustrannou frustraci. Ukazuje se, že i s parafilním jedincem lze mít spokojený partnerský a sexuální život, důležité pro jeho dosažení je, aby byly v popředí partnerství naplněny složky blízkosti, intimity a partneři měli pocit bezpečí pro vyjadřování emocí, na čemž se dá v rámci jak individuální, tak párové terapie pracovat.

Na našich stránkách najdete základní informace o pedofilii a zoofilii: https://parafilik.cz/info/parafilie/zoofilie/, https://parafilik.cz/info/parafilie/pedofilie/. Dále zasíláme odkaz také spíše obecnější povahy na rozhovor o parafiliích https://plus.rozhlas.cz/vetsina-tech-kteri-pachaji-sexualni-delikt-na-detech-nejsou-pedofilove-8854431

Pokud máte otázky spojené s vašim vztahem, které vás trápí nebo přemýšlíte, jak čelit specifickým výzvám spojeným s parafiliemi partnera, doporučujeme obrátit se na odborníka v oblasti sexuologie nebo na terapeuta specializujícího se na partnerskou terapii. Psychoterapeut Vám může nabídnout prostor pro otevřenou komunikaci, podporu a poradenství v tom, jak zdravě a bezpečně řešit tyto otázky ve vašem vztahu. Obrátit se například můžete na Sexuologický ústav VFN, Praha 2, a to prostřednictvím emailu: psychosexuologie@vfn.cz. Zde víme, že operuje terapeut*ka, pracující vyloženě s blízkými osobami parafiliků.

Také můžete zavolat na anonymní linku SexHelp: Národní linku pro sexuální a genderové zdraví, kde lze s konzultanty situaci probrat více do hloubky a kteří Vás mohou případně nasměrovat na vhodnou péči. Na linku zároveň můžete volat, i kdybyste potřeboval*a s někým nezávazně mluvit, například protože by toho na Vás jednoduše bylo moc. Pro více informací o provozní době a telefonním čísle linky navštivte stránky sexhelplinka.cz

Je důležité, že se zajímáte o to, jak být podporujícím partnerem, a že hledáte informace a zdroje. To je významný krok k pochopení a řešení složitých otázek, které s sebou parafilie mohou přinášet.

Zasloužíte si nebýt na to sama.

Tým poradny Parafilik