problém s vyvrcholením

28. března 2024

Dobrý den, je mi 40-50 let a nyní mám pár měsíců novou přítelkyni, milujeme se každý den, ale já za celou dobu vyvrcholil jen několikrát, vždy je to do doby těsně před vyvrcholením intenzivní a cítím, že by stačilo malinko a najednou ochabnu . Předchozí vztah jsem měl 10-15 let a partnerka na sex nebyla, tak jsem se uspokojoval každý den sám a při tom žádný problém nebyl a ani teď, když jsem to zkusil, tak bez problémů. Partnerka mě vzrušuje už jen po telefonu, když spolu mluvíme, tak nevím, proč je problém. Zkusil jsem si koupit i doplňky jako je tribulus, maca, ale není žádný výsledek. Fyzicky jsem aktivní jak v práci, tak i sportuji a žádné léky neberu. Jediné, že toho moc nenaspíme (v průměru cca 4h denně), jak jsme spolu, tak si povídáme, blbneme, milujeme se a spánku moc není, přes den se cítím chvílemi unaven, ale jak jsme spolu, únava není. Ale tím, že je to od začátku stejné, tak si nemyslím, že by za tím byla únava.

text byl mírně upraven, aby byla zachována anonymita

děkujeme za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Píšete, že máte několik měsíců partnerku, každý den se milujete, ale vy jste dosáhl vrcholení jen několikrát. Dříve jste tento problém nezaznamenal, při masturbaci to jde i nyní bez problému. Partnerka Vás velmi vzrušuje a nevnímáte, že byste byl více unaven. Přemýšlíte, v čem spočívá problém.

Vaše situace není neobvyklá, přesto rozumíme, že tento problém může být zdrojem nepříjemných pocitů. Hledání podpory a následně možných příčin jsou prvním krokem k nalezení řešení.

Jak jste již správně identifikoval, nedostatek spánku může mít významný dopad na Vaše sexuální zdraví. Nedostatečný spánek ovlivňuje hladinu testosteronu a může způsobit zvýšení úrovně stresu, což má přímý vliv na Vaši schopnost dosáhnout orgasmu.

Dalším faktorem, který je třeba zvážit, jsou psychologické aspekty Vaší situace. Mezi ty nejčastější patří stres, úzkost a tlak na výkon.

Je důležité také zvážit faktory, jako je konzumace alkoholu, kouření a užívání některých léků, které mohou mít negativní vliv na sexuální výkonnost a schopnost dosáhnout orgasmu.

Co můžete dělat/vyzkoušet Vy sám:
1. Zkuste upravit svůj spánkový režim tak, abyste spal 7-9 hodin každou noc.
2. Praktikujte techniky řízení stresu jako jsou meditace, hluboké dýchání nebo jógové cvičení.
3. Hovořte otevřeně se svou partnerkou o svých pocitech a sexuálních potřebách.
4. Experimentujte v ložnici, zkuste nové pozice nebo aktivity, které mohou snížit tlak na výkon a zvýšit vzájemné vzrušení. Je však potřeba zmínit, že vyvrcholení nemusí být součástí kvalitního milování.

Hledání řešení může vyžadovat čas a trpělivost, ale s otevřenou komunikací a pozitivním přístupem lze překonat mnoho překážek.

Pokud by se Vaše situace nezlepšovala, obecně se v první řadě doporučuje vyloučit tělesné příčiny sexuálních potíží. K tomu slouží andrologické kliniky, které propojují obory urologie a sexuologie, a zabývají se řešením mužských reprodukčních obtíží. Vedle problémů spojených s plodností se zabývají i sexuálními problémy jako jsou poruchy erekce, ejakulace a orgasmu, a také dalšími sexuologickými problémy týkající se oblasti penisu, varlat a prostaty. Mimo to řeší i další poruchy sexuálních funkcí, např. ztrátu libida, úbytek fyzických a psychických sil, či naopak jejich "nadmíru".

Po vyloučení tělesných příčin obtíží se většinou přechází k příčinám psychologickým, a to v individuální, párové či kombinované terapii s psychologem či psychoterapeutem zabývajícím se sexuální problematikou.

To, že jste zvládl vyhledat pomoc, je prvním krokem pro zlepšení Vaší situace.
Pro konkrétnější doporučení Vám na míru doporučujeme Vaši situaci detailněji probrat na anonymní lince SexHelp: Národní lince pro sexuální a genderové zdraví. Na linku můžete volat, i kdybyste si jen potřeboval s někým promluvit, nebo pokud by toho na Vás jednoduše bylo moc. Pro více informací o provozní době a telefonním čísle linky navštivte stránky sexhelplinka.cz

Zasloužíte si nebýt na to sám.
Tým poradny Parafilik