Sexualní delikvent v církvi

3. prosince 2023

chtěl bych Vás touto cestou poprosit o radu. Jsem farář jednoho křesťanského společenství, a pár týdnů nazpět k nám na kostel přišel člověk, který nás delší dobu sledoval na sociálních sítích. Oslovil nás s tím, že by se chtěl stát u nás na kostele členem. Z následujících rozhovorů s ním ale vyplynulo, že je to člověk, který je v trestním řízení kvůli obvinění ze sexuálního zneužití 13 leté dívky - měl s ní sexuální vztah po delší dobu, tzn. nejednalo se o jednorázovou záležitost. Soud ho čeká v blízké době. Po kratším zkoumání této problematiky a po poradě s vedením kostela jsme se rozhodli tomuto člověku zakázat přístup na naše nedělní bohoslužby. Obáváme se totiž recidivy tohoto trestného činu a chceme v první řadě ochránit naše ženy a děti.

Nicméně jsme zvažovali, že bychom tomuto člověku přesto chtěli nabídnout možnost křesťanského poradenství a alespoň nějakou formu komunity (ve složení pouze dospělých). Můj dotaz zní: Je legálně v pořádku, abychom se tomuto člověku nadále věnovali, nebo máme přenechat péči o něj do rukou sekulárních odborníků? Jak byste dopopručovali postupovat v této situaci? Čekat na výsledek soudu a spojit se s lidmi, kteří převezmou péči za tohoto člověka? Byla by možnost nějakých dalších konzultací, popřípadě s kým? Na koho bychom se mohli obrátit?

děkujeme za důvěru a popis okolností Vámi řešeného případu. Je dobře, že si v takto nelehké situaci říkáte o radu. Obecně je náročné rozhodnout vhodnou formu a míru pomoci, aby byla ku prospěchu všem zúčastněným. Na jednu stranu se snažíte ochránit Vaše ženy a děti, na straně druhé chcete pomoct i samotnému dotyčnému. Zvažujete spousty aspektů a máte relevantní otázky.

Ohledně právní roviny věci se prosím obraťte přímo na právní poradnu. S takto prostého popisu nic nenasvědčuje tomu, proč byste se danému člověku nemohli věnovat.

Ohledně zbylých otázek Vám doporučujeme obrátit se pro konzultaci na linku SexHelp: Parafilik - národní linka pro sexuální zdraví. Jelikož neexistuje jedno ideální řešení, je vhodné situaci probrat s profesionály, kteří se Vás mohou doptávat za účelem nalezení vyhovujícího postupu. Telefonní číslo na linku je 317 071 668, provozní dobu linky najdete na webových stránkách www.parafilik.cz. Linka dále nabízí jak Vám, tak danému jedinci probrání možných forem pomoci a případné nasměrování dále.

Tým poradny Parafilik