Ochrana při sexu

25. září 2023

Dobrý den, nedávno jsme s přítelem vedli konverzaci na téma ochrany a on se přiznal, že je mu kondom nepříjemný. Zatím jsme spolu spali jen 2x a to vždy v podnapilém stavu, takže jsem přistoupila na to, že mu budu věřit, že včas vytáhne. Přiznala jsem se mu, že mám z toho obavy a tak navrhnul jestli bych nechtěla brát antikoncepci. Ovšem moje máma je zcela proti těmto hormonálním zásahům a když vezmu v úvahu, že jsem s přítelem pouze krátce, rozhodně by mě v tom nepodpořila. Takže mám zkrátka strach s ní cokoli probírat. Zároveň celkové i já sama si nejsem jistá, zda bych na antikoncepci chtěla přistoupit ze strachu z vedlejších účinků. Proto vás prosím o radu, o nějaké diskrétní řešení, co budu schopná před rodiči utajit. Děkuji.

děkujeme za otevřenost a důvěru, se kterou se na nás obracíte. Píšete, že s partnerem hledáte možnost antikoncepce, která by vyhovovala oběma, a zároveň o výběru, který byste nemusela sdílet s rodiči. Chceme ocenit vaši snahu najít řešení, ve kterém se budete cítit komfortně a bezpečně, stejně jako naslouchání svým pocitům a komunikaci o nich s partnerem i tady s námi.

Pokud je vám více než 15 let, doporučujeme poradit se o vaší situaci přímo s vašim gynekologem/žkou. Odborník v této věci vám nejlépe nastíní vaše možnosti a probere možná rizika. V zásadě platí, že ať se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, mělo by to zůstat jen mezi vámi, informaci by neměla být sdílena ani rodinným příslušníkům.

Chceme také zdůraznit, že jediná metoda antikoncepce, která chrání nejen před nechtěným početím ale i před pohlavně přenosnými nemoci je bariérová, tj. kondom ženský nebo mužský. Máme taky zkušenost, že někteří rodiče mění svůj názor po tom, co dostanou informace od odborníka, takže si můžete například zajít na konzultaci ohledně antikoncepce za svým gynekologem/žkou i spolu s mámou a společně se o tom pobavit.

Jelikož téma antikoncepce je poměrně rozsáhlé, dovolujeme si vám poslat odkaz k prostudování na odborníky ověřené informace:
https://www.antikoncepce.cz/prehled-metod - naleznete v něm stručný přehled toho, co nabízí dnešní trh antikoncepcí, po rozkliknutí jednotlivých položek se dostanete k obsáhlejším informacím jako např. účinnost oné antikoncepce nebo často pokládané dotazy. Na stránkách je také možnost obrátit se s dotazy v rámci poradny přímo na lékaře. Pro takovouto konzultaci s lékařem by se nabízel váš dotaz o podávání informací lékařem rodičům v případě, že byste se rozhodla např. pro nitroděložní tělísko.

https://www.loono.cz/prevence/reprodukcni-zdravi - pro rozmanitost zdrojů přidáváme ještě tento odkaz, na kterém najdete edukační texty, pár videí a informace o cenách (doporučujeme však ověřit si aktuálnost).

V nespolední řadě bychom chtěli zdůraznit, že máte právo rozhodnout se pro variantu, která vyhovuje především vám, protože se jedná o vaše tělo. Partnerství je o komunikaci a vzájemném respektu, pokud se rozhodnete, že je pro vás některá varianta lepší, váš partner by vaše rozhodnutí měl respektovat.

Kdyby Vám bylo cokoliv z poskytnutých informací nejasné nebo byste s někým potřebovala víc probrat možnosti řešení své situace, můžete nám zavolat na krizovo-poradenskou linku Sexhlep: Národní linku pro gendrové a sexuální zdraví.

Kontakt na linku je 317 071 668. Dovolat se k nám můžete v následujících hodinách Po 9 – 21h / Út, St, Čt 9 – 17h /Pá 13-17. Mimo to můžeme i nadále komunikovat přes e-mail.

Jsme tu pro Vás

Tým poradny Parafilik