Pedofilie

14. srpna 2023

obracím se na vás s prosbou o pomoc, protože si nevíme rady. Je to nějaký čas, co jsme pryč ze střední školy. S kamarády ze střední se scházíme pravidelně. Nedávno jsme si všimli, že jeden spolužák, se kterým se nesházíme, pouze si s ním občas napíšeme, dává na sociální sítě fotky cizích děti, které si fotí. Občas vyfotí i dítě, když čůrá a pak to dá na sociální sítě. Nepřijde nám to v pořádku a myslíme si, že je pedofil. Nevíme, jak mu to říct, že jsme si toho všimli. Nevíme jak o tom s ním mluvit. Nechceme ho nijak ponižovat nebo soudit, ale chceme mu říct, aby s tím něco dělal, být mu oporou. Nechceme, aby si zkazil život nebo na to nějak doplatil. Chceme mu pomoct. Jen nevíme, jak mu to říct, aby o tom s námi chtěl mluvit a aby nezapíral. Jak s ním máme mluvit a co mu doporučit? Kam se má s tím obrátit? Předem děkuji za odpověď.

děkujeme za důvěru se kterou se na nás obracíte. Jistě není jednoduché čelit takovýmto znepokojením a je dobře, že jste se rozhodli požádat o pomoc. Chápeme, že ocitnout se v takové situaci je nelehké a že si přejete zasáhnout. Chování vašeho známého, které popisujete, sice může působit alarmujícím dojmem, ale stále se pohybuje ve vodách pouhých domněnek – nemusí se jednat o relevantní obvinění. Na konfrontaci s něčím takovým mohou osoby reagovat různě a záleží i na způsobu podání.

Neexistuje jednotný návod, jak v takových situacích postupovat, pokud se však rozhodnete svého známého oslovit, doporučujeme zachovat citlivý a neodsuzující přístup. Dále doporučujeme, aby si s bývalým spolužákem promluvila pouze jedna, ideálně blízká, osoba. Sdělte mu například, že jeho chování ve vás mohlo vzbudit jisté obavy a zeptejte se, zda si o tom můžete promluvit. Pokud by se vaše obavy ukázaly jako oprávněné, vždy můžete svého známého nasměrovat na naši poradnu nebo linku. Určitě byste měli mít na paměti, že téma, které chcete otevřít může být velmi citlivé a váš známý tak na to může reagovat různými způsoby.

Pokud byste chtěli probrat, jak by rozhovor s vaším známým mohl probíhat, můžete se na naší linku obrátit i vy. Např. se můžeme o celé situaci blíže pobavit a vymyslet funkční plán. Nemusíte na to být sami.

Kontaktovat náš můžete na telefonním čísle 317 071 668. Tato služba je bezplatná a anonymní.

K dispozici jsme k 16. 8. 2023 v těchto časech: (pro vždy aktuální časy navštivte https://parafilik.cz/)
  pondělí    9 – 13h
  úterý        13 – 17h