Statistiky výskytu psych. poruch u parafiliků

23. srpna 2020

Dobrý den, existují nějaké statistiky toho, kolik parafiliků má zároveň nějakou psychickou poruchu? Existuje nějaký výzkum na toto téma? Také by mě zajímalo zdali může mít psychická porucha vliv na vznik a rozvoj parafílie.

toto téma je stále předmětem vědeckého zkoumání. Data, která máme k dispozici, zatím naznačují, že lidé s parafilními preferencemi častěji než většinová populace trpí depresivními a úzkostnými symptomy a častěji se u nich objevují sebevražedné tendence. Zdá se také, že roli hraje mnoho dalších proměnných - od pohlaví člověka s parafilními preferencemi až k tomu, zda je jeho parafilní preference exkluzivní (výlučná) či ne-exkluzivní (má i jiné sexuální preference).

Data z našich výzkumů budeme průběžně publikovat a jejich shrnutí či celé články zveřejňovat i na těchto webových stránkách. Co se týče zahraničních výzkumů na toto téma, mohla by Vás zaujmout například práce Mélanie Renaud, která se mimo jiné zabývá vztahem parafilií a psychických obtíží, dostupná na adrese https://ruor.uottawa.ca/handle/10393/39915.

Co se týče Vaší další oblasti zájmu, mechanismus vzniku parafilií není zatím znám. V současné době převládá názor, že s parafilními preferencemi se člověk již rodí a působení výchovy a zejména sociální prostředí může pouze ovlivnit jejich projevy - takže případné psychické obtíže mohou mít vliv na to, jak se člověk s parafiliními preferencemi chová (ale to se samozřejmě netýká jen lidí s parafilními preferencemi).

Kdybyste měl/a jakýkoliv další dotaz, jsme Vám k dispozici,