Jsem také parafilik?

2. ledna 2023

poslouchal jsem podcast Šimrání a přišlo mi to velice zajímavé. Vůbec jsem neznal pojem parafilie a podobně.
Jen po poslechnutí se cítím jako větší úchyl.

Jsem masochista, sadista, fetišista na nohy a na podpatky a exhibicionista ve stylu, že rád chodím
do sauny po výprasku a baví mě pohledy ostatních na moje stopy po akci nebo vzrušuje mě, že bych dostal
výprask před hromadou lidí. Všechno ale na místě, kde se nahota a akce od člověka očekává. Tzn. vůbec
mě neláká masturbovat někde ve křoví, pod čímž si spousta lidí exhibicionismus pravděpodobně představí.
Masochismus/sadismus provozuji taky bezpečně. Rozumně a po dohodě s druhou stranou.
Dělá mi problém se vzrušit například bez bolesti, ponížení nebo fetiše. Jen vanilkový sex mě moc neláká.

Ze začátku jsem se tím trápil, že jsem někdo jiný, divný, úchyl. Vyrůstal jsem mezi lidmi, které tyto praktiky odmítají.
Musel jsem se s tím dlouho srovnávat. Nyní nevnímám ani jedno jako nějaký problém, pokud si tyto záležitosti plním.
Pokud neplním, jsem nešťastný a nespokojený. Jediný co vnímám jako problém je to, že mám sklony k sebepoškozování.
Začalo to v dětství ve škole, kdy jsem si škrábal ruce do krve a bylo to několik let vidět. Měl jsem nakonec dostatek rozumu,
abych s tím přestal. Před měsícem jsem se k tomu vrátil, rozškrábal jsem si dlaň do krve. Pak jsem si to vyčítal a nebylo
mi dobře už jenom z toho, že jsem si musel vymýšlet výmluvy, co se mi stalo. Naštěstí jsem to od té doby neudělal.

Znamená tohle všechno, že spadám do té definice parafilika?

díky za Váš dotaz. Termín "parafilie" v podstatě slouží pro shrnutí různých statisticky nestandardních sexuálních preferencí. To znamená, že pod něj spadají lidé například se sadomasochistickou exhibicionistickou či fetišistickou preferencí. Není však samozřejmě možné Vás diagnostikovat na dálku z jednoho vzkazu v poradně, jen pomocí komplexního rozhovoru s odborníkem lze zjistit, zda spadáte do definice, o které píšete.

Mít parafilní preferenci ale samo o sobě nevypovídá o člověku nic špatného - jedná se o vrozený faktor, který nemusí znamenat, že člověk porušuje hranice nebo zákony. I vědecká obec se to snaží reflektovat právě například tím, že konsenzuální S/M aktivity nepovažuje za příznaky poruchy.

Sebepoškozování bývá pro mnohé lidi (nezávisle na jejich sexuálních preferencích) jedním z ventilů, kterým se vypořádávají s nepříjemnými situacemi, emočními stavy, apod. Pokud byste chtěl toto téma řešit, lze přemýšlet nad tím, jaká jiná další řešení jdou najít, případně navštívit terapeuta, který Vám s tím bude schopný pomoci.

Kdybyste si chtěl s někým promluvit, můžete také zavolat na naši linku v časech uvedených v záhlaví stránek. Bude na ni někdo z našeho terapeutického týmu a rád se s Vámi podělí o informace o parafiliích, případně probere Vámi zvolené téma, související s Vašimi preferencemi.