Vliv erotických fantasií na sexualitu člověka

2. července 2020

jsem sebediagnostikovaný homosexuální pedofil, vím to o sobě několik let a snažím se rozšiřovat své znalosti o problematice. U sexuologa jsem již jednou byl, nicméně na pedofilii se nespecializuje a byť byl přívětivý, uznal, že mi toho nemůže příliš nabídnout. Kontakt se sexuologem, který je víc specializovaný, je pro mě z důvodu vzdálenosti složitý, tak chci využít možnosti se zeptat skrze tuto poradnu.

Nedávno jsem narazil na on-line self help program zaměřený na lidi, které přitahují děti a/nebo mají problém s nelegálním chováním na internetu, jedná se o britský web Stop It Now. Celkově pro mě program nepřinesl nové informace a přišel my svým názvem i obsahem zaměřený spíše na kriminální pedofily, nicméně přece jen jsem začal přemýšlet nad informacemi z jednoho z modulů, který se týká sexuálních fantazií.

Pokusím se shrnout, co k sexuálním fantaziím modul říká. Začínají vysvětlením, že sexuální fantazie mají vliv na sexualitu člověka a masturbace a vyvrcholení při určité fantasii vytváří neuronovou trasu - spojení mezi tou fantasií a orgasmem. To je za mě pochopitelné - když bych se začal ve svých fantaziích fixovat výhradně na určitou oblast sexuální aktivity, nějaký fetiš nebo třeba BDSM praktiky, po čase by se to mohlo stát v mých představách dominantním tématem a běžné erotické aktivity by mě v představách už tolik vzrušovat nemuseli (a to se může promítat i do reálného sexuálního života, byť jej samozřejmě nevedu).

Pokračují nabídkou možností, jak se sexuálních představ zbavit. Odejít mezi lidi, když cítím, že se mi vkrádají do mysli, masturbaci bez představ a se zaměřením na vlastní tělesné prožitky, zkoušet nahrazovat děti dospělými. V tu chvíli jsem si začal říkat, že ten web asi vůbec není pro pedofily, nicméně když jsem pokračoval ve čtení, v dalším odstavci dodali, že pro lidi exkluzivně zaměřené na děti nahrazení dospělými ve fantasiích nebude fungovat, nicméně i pro ně je žádoucí se sexuálním představám vyhnout ve prospěch masturbace zaměřené na tělesné prožitky. Přiznávají ale také, že to může být náročné a pro někoho nemožné a je zdravější své fantasie přijmout, než se na jejich základě obviňovat. Tomu rozumím a za své sexuální fantasie o nedospělých chlapcích se neviním.

Celkově mě ten přístup zarazil, od místních sexuologů jsem asi o podobné radě zatím neslyšel, nebo si to nepamatuji a sexuální představy beru jako přirozenou a nedílnou součást pedofilie, stejně tak jako jsou nedílnou součástí života na dospělé orientovaných homosexuálů nebo heterosexuálů. Podstatě té rady vynechat sexuální fantasie s dětmi rozumím tak, že nemít sex spojený s představou sexuální aktivity s dítětem může zabránit sexuálním myšlenkám o dětech v nevhodných chvílích, možná i otevřít možnost sexuálního prožitku s dospělým, protože i ten dokáže vyvolat stejné tělesné prožitky, jaké si v rámci autoerotiky vytváříme sami.

Vzhledem k tomu, že nevnímám, že by mé sexuální fantasie měly vliv na můj život a nestává se mi, že bych se během dne dostával do situací, kdy by mě sexuální představy dostávaly do nepříjemných situací, nevidím u sebe důvod se sexuálním fantaziím vyhýbat. Nicméně mi to přišlo jako podnětné téma k zamyšlení a chtěl bych se zeptat, jak se na to díváte vy a zda-li vidíte nějakou výhodu toho snažit se vypustit z života své sexuální fantasie.

Dodám, že mě dospělí nepřitahují, nejvíce mě přitahují chlapci mezi 11-13 lety, občas ale vidím možnost vztahu s někým lehce nad 15, což je sice legální, ale vzhledem k desetiletému rozdílu ve věku už poměrně složité. Zde se mi také objevuje otázka, že pokud spojení mezi sexuální představou a orgasmem vytváří neuronovou trasu ovlivňující lidskou sexualitu, jedním z možných přístupů by mohla být snaha své masturbační představy zaměřovat na chlapce nejvyššího možného věku - třeba ty 15 leté, vědomě se snažit rozšířit svůj preferenční věk a tím posilovat možnost partnerského vztahu v budoucnosti. Na jednu stranu se mi to zdá trochu jako "conversion therapy" a nevím o tom, že by to tak mohlo fungovat, na druhou stranu mě ten princip smysl dává a tedy se chci i na to zeptat.

Kdybyste měli čas a energii si ten modul ohledně fantasií projít, je zde: https://www.stopitnow.org.uk/concerned-about-your-own-thoughts-or-behaviour/concerned-about-use-of-the-internet/self-help/understanding-the-behaviour/fantasy/

Těším se na odpověď

děkujeme za to, že jste nám ohledně tohoto tématu napsal, i za to, jak nad svou situací přemýšlíte a rozšiřujete své znalosti a povědomí ohledně svépomocných nástrojů. Téma práce s fantaziemi je v současnosti v české odborné obci intenzivně diskutované, i různí zahraniční odborníci na něj nabízejí různé pohledy. Vzhledem k tomu, že Váš dotaz nemíří na krizovou situaci, ale je vysoce odborně fundovaný, potřebujeme bohužel vice času, než oněch inzerovaných 5 pracovních dní, abychom Vám na něj mohli kvalifikovaně odpovědět. Doufáme, že Vám delší čekáni na naši odpověd nebude vadit. Raději věnujeme čas tomu, abychom modul Stop it now podrobně prošli, než abychom se vyjadřovali k otázkám, ke kterým nemáme dostatek informací.

V současnosti se zabýváme možností adaptování německého svépomocného online modulu Troubled Desire (https://troubled-desire.com/en/) pro české prostředí. Pokud s ním také máte nějakou zkušenost, budeme velmi rádi za zpětnou vazbu i na něj.

S přáním všeho dobrého,