spokojeny milostny zivot a zivotni spokojenost

16. května 2022

dobry den

zda se mi, ze ma celkova zivotni spokojenost je propojena se spokojenym milostnym zivotem, otazka zni jak byt spokojeny a v cem najit naplneni kdyz nemam (mozna ani nemuzu mit) spokojeny milostny zivot. jake jsou nejcastejsi copingove (obrane/vyrovnavaci) strategie? myslim ze nejsem jediny koho to tady zajima a jaky ma smysl zivot bez spokojeneho milostneho zivota?

take by mne zajimalo, k cemu je dobre mit sexualni apetit, kdyz nemusi uspokojen, kvuli nadeji? energii? "odvaze"? (mne napada proc se nedela kastrance nebo nejake tlumeni normalne kdyz ma nekdo choutky ktere jsou neprijemne druhym? nebylo by jednodusi proste odriznout zdroj sexualni energie (kastrace) a potom by se nemuselo resit co s tim?

dekuji za pripadnou odpoved a at se dari

děkujeme za dotaz. Dotýkáte se v něm velmi složitého a komplexního tématu, na které nelze odpovědět obecně. Pro některé lidi prožitek naplnění života souvisí se sexualitou úžeji, pro některé vůbec. V rámci zkoumání tématu hledání smyslu života by Vás mohly zaujmout díla V. E. Frankla, který se touto problematikou zabýval a postavil na tomto základu terapeutický směr - logoterapii.

Bohužel si nejsme vědomi nějakého obsáhlého výzkumu, který by se na našem území zabýval četností různých copingových strategií v populaci lidí s parafilními preferencemi nebo poruchami. Z praxe víme, že někteří lidé sublimují svou touhu například do umělecké tvorby, do charity, jiní (nebo ti samí za jiných podmínek) se upínají k maladaptivním (škodlivým) copingovým strategiím, jako je například alkohol. Stejně tak lidé nacházejí velmi pestré smysly svých životů - od naplnění svého povolání, přes tvorbu, po "jsem přínosem nějakému konkrétnímu společenství a cítím se v něm přijímaný a milovaný" a mnohé další... Jak nacházet své individuální copingové mechanismy a smysl, pro který stojí za to žít, je velmi dobrým cílem dlouhodobé terapeutické spolupráce.

Tlumení sexuálního pudu je samozřejmě jednou z možností, když člověk cítí, že nad svým chováním nemá kontrolu, například za pomocí vhodné medikace. Není ale řešením samospásným. Sexuální trestné činy nebo "choutky, které jsou nepříjemné druhým", nejsou vždy spojené jen s úrovní sexuálního puzení. Navíc i člověk, jehož preferenční sexuální chování není přípustné realizovat, může najít uspokojení například ve fantaziích a masturbaci. Samozřejmě je velmi důležitá práce s hranicemi.

Kladete velmi důležité otázky. Kdybyste si o nich někdy chtěl promluvit, budeme rádi, když se nám ozvete na telefonní linku uvedenou zde na stránkách, nebo si domluvíte na mailu parafilik@nudz.cz online setkání.

Také přejeme, ať se Vám daří a jsme tu pro Vás,